Projektowanie ogrodu

Ogród stanowi uzupełnienie domu. To miejsce zabaw, spotkań rodzinnych i z przyjaciółmi, latem najczęściej tętni życiem. O projekcie ogrodu warto pomyśleć zawczasu, podczas budowy domu, kiedy to można wykorzystać ciężki sprzęt z budowy do wykonania tarasów ogrodowych czy niwelacji nierówności terenu. W tym czasie można już wykonać wstępny projekt ogrodu, uwzględniający nasadzenia, altany, pergole czy patia, a więc można już też wykonać podziemne elementy nawadniania i oświetlenia.

Dobrze zaprojektowany ogród podzielony jest na strefy. To miejsca, które mają konkretne przeznaczenie, na przykład miejsce zabaw dla dzieci, warzywniak, rabaty kwiatowe, patio, miejsce, gdzie przechowuje się drewno czy robi grilla. Dobrze zaprojektowany uwzględni zarówno rośliny, architekturę, oczka wodne czy ścieżki, ale też piaskownicę dla dzieci, huśtawkę czy zjeżdżalnię. Projekt powinien również zakładać widok na ogród z poszczególnych stron oraz uwzględniać wszystkie wyjścia z domu.

Podczas fazy projektowej można już założyć funkcjonalność ogrodu, jego typ i styl, na przykład wiejski, angielski lub japoński, ciepły i klimatyczny lub ascetyczny i surowy. Dobrze zrobiony projekt uwzględnia strukturę nasadzeń roślinnych, wykorzystanie możliwości, które daje nam teren. Dobrze zaś wykonany to należyty dobór roślin wg określonych parametrów: wielkości, mrozoodporności, ekspozycji na słońce czy kwasowości gleby. W ogrodzie nic nie powinno stawać się dziełem przypadku, a popełnione w aranżacji błędy często stają się zauważalne dopiero po latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *